فقر آهن در مادر و خطر ابتلای کودک به اوتیسم

پزشکان دریافتند در بدن مادرانی که صاحب فرزندان مبتلا به اوتیسم هستند میزان آهن قبل و در طول دوره بارداری کمتر از مادرانی بوده که فرزندان سالم دارند.

 مطالعات پزشکان برای نخستین بار رابطه‌ بین مصرف مکمل‌های آهن در زمان بارداری و احتمال به دنیا آوردن فرزند مبتلا به اختلال اوتیسم را نشان داده است. به اعتقاد این پزشکان رابطه میان مصرف پایین آهن و افزایش خطر ابتلا به اختلال طیفی اوتیسم در دوران شیردهی حتی شدیدتر است.

به گزارش ایسنا به نقل از سای‌سنترال، دکتر «ربکا جی. شمیت»، استادیار دپارتمان علوم بهداشت عمومی در انستیتو «مایند» در آمریکا می‌گوید: خطر ابتلا به این اختلال علاوه بر پایین بودن آهن خون مادر با عوامل دیگری همچون بارداری در سنین بالا و سوخت ساز غیرعادی بدن در دوران بارداری تشدید می‌شود.

در یک بررسی انجام شده مشخص شد در زنانی که علاوه بر مصرف پایین آهن دچار مشکلات ناشی از سوخت و ساز غیرطبیعی مانند چاقی، فشارخون و دیابت بودند یا بارداری در سنین بالا داشتند، احتمال داشتن فرزندی با اختلال اوتیسم پنج برابر بیشتر است. همچنین این تحقیق به آزمایش میزان دریافت آهن از طریق مصرف ویتامین‌ها، مکمل‌های غذایی و صبحانه از سه ماه پیش از بارداری تا پایان آن و در زمان شیردهی پرداخته است. محققان برای سنجش جذب آهن از طریق این مکمل‌ها، فراوانی، میزان تجویز و بروز داروهایی را که زنان مصرف می‌کردند مورد بررسی قرار دادند.

کمبود آهن و به دنبال آن کم خونی، از شایع ترین مشکل کمبود مواد مغذی به خصوص در دوران بارداری در زنان با 40 تا 50 درصد تاثیر بر مادر و نوزاد بود.

در واقع وجود آهن لازمه‌ی رشد اولیه‌ی مغز جنین،‌عملکرد پیام رسان عصبی و ایمن سازی بدن است. که ضعف در رشد این موارد منجر به اختلال اوتیسم می‌شود.

فقر آهن یک مشکل بسیار شایع است و این مساله در میان زنانی که بدنشان سوخت و ساز طبیعی ندارد بسیار بیشتر است.

بنابراین زنانی که دچار فقر آهن هستند باید نسخه‌هایی را که پزشکشان تجویز می‌کند مصرف کرده و در طول دوران بارداری مکمل‌ها و ویتامین‌ها را بصورت روزانه استفاده کنند و در صورت عوارض این دارو به پزشک معالجشان اطلاع دهند.

 

منبع: ایسنا

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید