مهمترین نیازهای روانی کودکان طلاق

زمانی که والدین تصمیم به جدایی می‌گیرند، کودکان که قربانی این تصمیم غیرعادلانه هستند با مشکلات روانی همچون ترس، احساس گناه و سردرگمی روبرو می‌شوند.

کودکان طلاق به دلیل مشکلات عاطفی متعددی که دارند باید نیازهایشان خیلی بیشتر مورد توجه قرار گیرند. به گزارش هافینگتن‌پست، برخی از مهمترین این نیازها به شرح زیر است: 

- پذیرش اجتماعی

نیاز به پذیرفته شدن در جمع، بزرگترین نیاز کودک در این دوره سخت است چرا که اعتماد به نفس کودک در این دوران بسیار آسیب‌پذیر می‌شود علی‌الخصوص زمانی که در سنین پایین‌تری باشد. این کودکان به دلیل عدم حمایت خانوادگی نیازمند تایید اطرافیان هستند. دلیل دیگر این نیاز، سرزنش این افراد است. باید به آنها احساس در اولویت و مهم بودن را القا کرد.

- تامین امنیت روانی

این کودکان نیازمند امنیت و آگاهی از یک آینده قابل پیش بینی هستند. آنها نیاز دارند که بدانند دنیایشان تغییر آنچنانی نخواهد کرد.

- عدم سرزنش

در چنین مواقعی کودکان، بسیار خود را سرزنش می‌کنند چون معتقدند که اگر کارهایی را انجام نمی‌دادند پدر و مادرشان اقدام به طلاق نمی‌کردند. بنابراین کودکان را مطمئن کنید که آنها مسبب این اتفاق نیستند.

- اهمیت قوانین خانه

کودکان بدون سرپناه در خانواده بیش از هر زمان دیگر نیازمند مقررات خاصی در خانه هستند چرا که با این مقررات حس می‌کنند همه چیز طبق روال گذشته پیش می‌رود. اگر شما فرد قوی و یا شجاعی نیستید فرزندتان نیاز دارد که شما برایش به بهترین شکل ظاهر شوید. بنابراین حداقل در ظاهر آنگونه که او می‌خواهد باشید. فرزندان نگران والدین و مشکلات آنها هستند. بنابراین با حفظ ظاهر فردی قوی و آرام، فرزندتان را آرام کنید.

- کودک ماندن

نباید در این شرایط کودک، قربانی دردهای شما شود و با شما همراه شود. هیچ نیازی به همراه شدن کودک در مسائل والدین و اطلاع یافتن از همه وقایع نیست. به کودکان اجازه دهید در دنیای کودکی خود بماند و به اقتضای سنش کودکی کند.

دو قانون اولیه برای مراقبت از کودکان طلاق

  1.  کودکتان را در شرایطی که قدرت تحمل آن را ندارند، قرار ندهید. کودکان تحمل مسئولیت و مشکلات سنگین زندگی را ندارند. این مشکلات احساس ناامنی و ناامیدی را در آن‌ها بوجود آورده و توانایی‌هایشان را زیر سوال می‌برد.

  2. ز کودکتان نخواهید درگیر این مساله شوند. کودکان قادر به درک مشکلات بزرگسالان نیستند.

 

منبع: ایسنا

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید