چرا کودکان بدغذا می‌شوند؟

یک کارشناس تغدیه معتقد است، کودکان بدغذایی را بیشتر مواقع از والدین خود می‌آموزند. مریم شیرمستی در خصوص کودکان بدغذا گفت: باید در مورد بدغذایی کودکان دانست که این عادت از والدین به کودک می‌رسد و وقتی که پدر و مادر از خوردن یک ماده غذایی امتناع می‌کنند، کودک هم می‌آموزد.

 وی به خانواده‌ها توصیه کرد: موادغذایی که برای سلامت کودک آنها مفید است را حتما در برنامه غذایی خود جا دهند تا کودک از آنها یاد بگیرد. خانواده‌ها حتما برای هر سه وعده غذایی سفره داشته باشند و دور هم جمع شوند.

 شیرمستی با بیان اینکه گاهی بدغذایی کودکان به دلیل این است که طعم یک ماده غذایی را دوست ندارند، خاطرنشان کرد: در این شرایط می‌توان با تغییر طعم آن ماده غذایی به شیوه‌های مختلف کودک را به خوردن آن ترغیب کرد. گاهی کودکان گوشت داخل خورش را به دلیل سختی جویدن دوست ندارند و در این شرایط می‌توان از گوشت کوچک‌تر یا گوشت چرخ‌کرده استفاده کرد. 

به گفته این کارشناس تغذیه برای کودکانی هم که میوه دوست ندارند، می‌توان از آبمیوه طبیعی استفاده کرد، یا قطعات میوه را در ژله برای آنها قرار داد.

 شیرمستی با بیان اینکه بدغذایی کودکان باید ریشه‌یابی شود، افزود: گاهی کودک به دلیل کم‌خونی بی‌اشتها است یا به دلیل مریضی که باید اصل مشکل برطرف شود. 

وی از والدین خواست از اجبار و عصبانیت در غذا دادن به کودکان خودداری کنند و اجازه دهند زمانی که خود کودک تمایل داشت، غذا بخورد. در مواقعی که کودک بدغذا است باید از خوراکی‌هایی که دوست دارد، بیشتر استفاده شود.

 شیرمستی با اشاره به گنجایش کم معده کودکان، اظهار کرد: باید دانست که کودکان نمی‌توانند حجم زیادی از غذا را یکباره مصرف کنند. بدغذایی کودکان گاهی هم مقطعی است و والدین باید از زمانی‌که کودک اشتهای خوب دارد، حداکثر استفاده را برای رساندن مواد غذایی به بدن او داشته باشند.

منبع: ایسنا

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید